Druga vydala živý záznam písně Kračun

S Drugou v Meet Factory.
S Drugou v Meet Factory. Foto: Petr Stöckl.

Kapela Druga, s níž jsem hrál přes 10 let, vydala v říjnu koncertní záznam mé autorské písničky Kračun. Zkusím vám o této písni napsat pár řádek z jejího příběhu.

Trocha dějepisu a novopohanství

Kračun

Pod názevm Kračun se skrývá pohanský svátek známý ze slovanského prostředí, který se slaví v době zimního slunovratu. Není to úplně svátek, který by měl jednu novopohanskou formu, jeden rituál, nebo obřad. Z historických pramenů nelze příliš doložit, jak naši středověcí předkové tento svátek slavili. Víme jen, že pro ně zimní slunovrat měl velmi silný význam, neboť končila temná část roku a přestože zima v čase Kračunu má před sebou ještě ty nejchladnější dny, už se jednalo v životě lidí o významný bod zvratu – očekávání tepla a svěla. Dnešní podoby rituálu v novopohanské tradici se liší skupina od skupiny a obvykle vychází z lidových tradic a folklóru.

S Kračunem máme spojenu hostinu a také velmi důvěrné vyprávění příběhů, které poslední rok přinesl. Ale také zapalování posvátného ohně, který účastníci rituálu hlídají po čas noci. Celý obřad doprovází symbolické očekávání narození nového slunce, kterému se v některých novopohanských skupinách říká Božic. Často bývá Božic chápán jako sluneční bůh Dažbog, který jako novorozeně přichází na svět. Tyto představy může mít každý pohan trochu jiné a nyní je uvádím spíš jako ukázku symboliky. Na čem se ale shodneme, že v slovanské tradici je Kračun svátkem představujícím „nový rok“. Tím se tato tradice odlišuje od ostatních novopohanských tradic, které za nový rok považují listopadový svátek Samhain.

Příběh písničky Kračun

Často jsem slýchaval, že píši jen smutné a pomalé písně. Proto jsem v sobě cítil potřebu psát rychlé divácky atraktivní písně. Být takovým pohanským hitmakerem. Zní to jako žert, přesto skutečně řada písní, které ode mne kapela Druga má ve svém repertoáru, vznikla cíleně pro diváky. Ale neumím psát písně bez nějakého citového pohnutí, bez vnitřního neklidu, který mne nutí sednout za kytaru a s tužkou na papíře čmárat akordy a slova. A tak vedle písně Dožínky hrané Drugou vznikla i písnička do šuplíku pojmenovaná jako Podzim nad Závistí. Podobně je tomu i s písničkou Kračun, která je tou veřejně hranou zimní písní. V šuplíku pak mám ze stejné doby písničku Jmelí, která je mým osobním pohledem na milostný život několika mých pohanských přátel.

Kračun vznikl již jen pár měsíců před mým odchodem z kapely a jako písnička cíleně napsaná pro kapelu se z mého života tak trochu vytratila. Druga ji má stále zařazenou ve svém repertoáru a když ji vydala na Youtube ve velmi příjemně živelné podobě, znovu jsem ji pro sebe objevil.

Jednou z jejích zvláštností je v refrénu se opakující zvolání „Hej, Kračun!“. Vždy jsem si přál, aby ta slova volali diváci společně s kapelou. Časem by se to snad mohlo povést. Nyní si nový aranž písně můžete poslechnout ve videu přímo od Drugy.